«

»

sep 28

Anders Thomsen imponerede i Tyskland

Emil Sayfutdinov vinder foran Anders Thomsen og Sebastian Ulamek - Foto:  Vanessa Reichenbach

Emil Sayfutdinov vinder foran Anders Thomsen og Sebastian Ulamek – Foto:
Vanessa Reichenbach

Fjelsteds Anders Thomsen imponerede da han lørdag aften deltog i et løb i tyske Wittstock, løber blev kørt efter et format der minder lidt om det vi kender fra “Den Gyldne Hjelm” i Pardubice, med indledende grupper hvor de samme kørere mødes, de bedste får videre til semifinalerne som også kørtes som grupper inden det hele blev afgjort i en finale. Der var 6 mand på banen i hvert heat og feltet var fyldt med spændende navne, anført af den russiske europamester Emil Sayfutdinov

Anders Thomsen var suveræn i hans indledenge gruppe og vandt alle sine fire heat inden han også vandt sin semifinale gruppe med 11 point, et mere end Emil Sayfutdinov, men i finalen var russeren bedst og Thomsen måtte arbejde hårdt for sin andenplads “Jeg får inderbanen i finalen og laver en rigtig skidt start så jeg måtte køre mig op fra fjerdepladsen til andenpladsen, det var rigtigt fedt at være med til”

Udover Anders Thomsen deltog tre andre danskere, Rasmus Jensen klarede sig til semifinalerne men måtte se sig slået ud mens Claus Vissing og Jesper B Monberg begge røg ud i deres indledende grupper.

Den tidligere verdensmester Sam Ermolenko er efterhånden ved at være en ældre herre og kører ikke længere speedway, alligevel havde han fundet vej til banen og startede som lyn og torden med at vinde sit første heat inden dampen gik af amerikaneren som sluttede sidst i hans indledende gruppe.

Indledende grupper:

Gruppe 1

Tomasz Suchanek (CZ) – 14 (2,2,5,5)
Rasmus Jensen (DK) – 12 (1,5,3,3)
Mathias Schultz (D) – 12 (4,3,4,1)

Kai Huckenbeck (D) – 9 (0,4,1,4)
Mariusz Staszewski (PL) – 7 (3,d,2,2)
Sam Ermolenko (USA) – 6 (5,1,0,d)

Gruppe 2
Emil Sajfutdinow (RUS) – 15 (5,5,5,-)
Sebastian Ułamek (PL) – 13 (4,0,4,5)
Mathias Thoernblom (S) – 11 (2,3,3,3)

Claus Vissing (DK) – 7 (3,4,d,-)
Kevin Woelbert (D) – 7 (0,1,2,4)
Tobias Busch (D) – 6 (1,2,1,2)

Gruppe 3
Rafał Okoniewski (PL) – 14 (4,0,5,5)
Magnus Zetterstroem (S) – 13 (3,5,3,2)
Grzegorz Walasek (PL) – 11 (5,1,2,3)

Jesper B Monberg (Dania) – 11 (2,4,1,4)
Tobias Kroner (D) – 7 (0,3,4,d)
Kjastas Puodżuks (LET) – 4 (1,2,0,1)

Gruppe 4
Anders Thomsen (DK) – 20 (5,5,5,5)
Stanisław Burza (PL) – 10 (2,4,1,3)
Stanisław Mielniczuk (UA) – 9 (4,3,0,2)

Roberto Haupt (D) – 9 (1,2,2,4)
Roland Benko (H) – 4 (0,0,4,d)
Mathias Bartz (D) – 4 (1,3,1)
Steven Mauer (D) – 3 (3,-,-,-)

Heat for Heat:

1. Ermolenko, Schultz, Staszewski, Suchanek, Jensen, Huckenbeck
2. Sajfutdinow, Ułamek, Vissing, Thoernblom, Busch, Woelbert
3. Walasek, Okoniewski, Zetterstroem, Monberg, Puodżuks, Kroner
4. Thomsen, Mielniczuk, Mauer, Burza, Haupt, Benko
5. Jensen, Huckenbeck, Schultz, Suchanek, Ermolenko, Staszewski (d)
6. Sajfutdinow, Vissing, Thoernblom, Busch, Woelbert, Ułamek
7. Zetterstroem, Monberg, Kroner, Puodżuks, Walasek, Okoniewski
8. Thomsen, Burza, Mielniczuk, Haupt, Bartz, Benko
9. Suchanek, Schultz, Jensen, Staszewski, Huckenbeck, Ermolenko
10. Sajfutdinow, Ułamek, Thoernblom, Woelbert, Busch, Vissing (d)
11. Okoniewski, Kroner, Zetterstroem, Walasek, Monberg, Puodżuks
12. Thomsen, Benko, Bartz, Haupt, Burza, Mielniczuk
13. Suchanek, Huckenbeck, Jensen, Staszewski, Schultz, Ermolenko (d)
14. Ułamek, Woelbert, Thoernblom, Busch, Sajfutdinow (ns), Vissing (ns)
15. Okoniewski, Monberg, Walasek, Zetterstroem, Puodżuks, Kroner (d)
16. Thomsen, Haupt, Burza, Mielniczuk, Bartz, Benko (d)

Semifinale:

Gruppe 1
Rafał Okoniewski – 13 (5,5,3)
Sebastian Ułamek – 12 (4,4,4)
Mathias Thoernblom – 10 (2,3,5)

Tomasz Suchanek – 4 (3,1,u)
Stanisław Mielniczuk – 4 (0,2,2)
Stanisław Burza – 2 (1,0,1)

Gruppe 2

Anders Thomsen – 11 (4,4,3)
Emil Sajfutdinow – 10 (5,d,5)
Grzegorz Walasek – 10 (3,3,4)

Magnus Zetterstroem – 6 (d,5,1)
Rasmus Jensen – 6 (2,2,2)
Mathias Schultz – 2 (1,1,0)

Heat for heat

17. Okoniewski, Ułamek, Suchanek, Thoernblom, Burza , Mielniczuk
18. Sajfutdinow, Thomsen, Walasek, Jensen, Schultz, Zetterstroem (d)
19. Okoniewski, Ułamek, Thoernblom, Mielniczuk, Suchanek, Burza
20. Zetterstroem, Thomsen, Walasek, Jensen, Schultz, Sajfutdinow (d)
21. Thoernblom, Ułamek, Okoniewski, Mielniczuk, Burza, Suchanek (u)
22. Sajfutdinow, Walasek, Thomsen, Jensen, Zetterstroem, Schultz

Finale:

23. Sajfutdinow, Thomsen, Ułamek, Walasek, Thoernblom, Okoniewski