«

»

okt 07

Krystian Pieszczek vandt i Pardubice

I den netop afsluttede weekend var det igen blevet tid til den årlige speedway weekend i tjekkiske Pardubice, hvor speedway fans fra det meste af Europa tager til byen for at se hele 3 løb på 3 dage, fredag var der U21 løbet Zlatá stuha, der blev afholdet for 40. gang. Løbet bliver kørt efter stort set samme format til den noget mere kendte “Den Gyldne Hjelm” med indledende grupper, semifinale grupper og til sidste en afgørende finale.

Danmark havde 3 kørere med i løbet, Lasse Bjerre som har kørt flere gange samt de to nye Tobias Thomsen og Anders Thomsen. Noget overraskende klarede Lasse Bjerre sig ikke videre fra sin indledende gruppe,  hvor heller ikke Tobias Thomsen kom videre mens Anders Thomsen imponerede stort med 2 heat sejre og dermed var han semifinale klar.

Anders Thomsen kørte rigtig stærkt på den store bane og i første omgang gik rygtet på han havde sat ny banerekord, dette blev dog først bekræftet for siden at blive afvist, så hvad der passer er en smule usikkert. Semifinalerne blev dog endestationen for Anders Thomsen da han blev udelukket for at forlade starten kort inden de to minutter udløb, underligt nok fik lokale Vaclav Milik lov at køre omstarten på trods af han slet ikke var nået frem til startsnoren.

Langbane verdensmesteren Erik Riss var også at finde i løbet men han røg også ud i semifinalen.

Vinder blev polske Krystian Pieszczek foran de to lokale Vaclav Milik og Zdenek Holub.

Gruppe I:
13. Krystian Pieszczek (PL) – 10 (5,5,-)
22. Vaclav Milik (CZ) – 8 (4,4,5)
16. Ziga Kovacic (SLO) – 6 (3,3,d)
———-
4. Tobias Thomsen (DK) – 5 (1,2,3)
7. Steven Mauer (D) – 3 (2,1,1)
17. Patrik Buri (SLO) – 2 (d,0,2)

Gruppe II:
20. Eduard Krcmar (CZ) – 10 (5,5,-)
6. Nike Lunna (SF) – 8 (1,3,5)
10. Michele Paco Castagna (I) – 7 (4,2,3)
———-
9. Roland Benko (H) – 7 (3,4,2)
2. Lasse Bjerre (DK) – 6 (2,t,4)
21. Patrik Mikel (CZ) – 1 (0,0,1)

Gruppe III:
3. Anders Thomsen (DK) – 10 (5,5,-)
19. Zdenek Holub (CZ) – 9 (4,4,5)
18. Roman Cejka (CZ) – 6 (3,2,3)
———-
12. Artur Czaja (PL) – 5 (1,3,2)
15. Matic Ivacic (SLO) – 3 (2,1,d)
1. Jannik Klein (A) – 0 (0,r,r)

Gruppe IV:
14. Kacper Woryna (PL) – 10 (d,5,5)
8. Erik Riss (D) – 9 (5,4,3)
11. Nicolas Vicentin (I) – 7 (3,2,4)
———-
24. Michal Skurla (CZ) – 5 (2,3,1)
23. Ondrej Smetana (CZ) – 3 (0,1,2)
5. Jesse Mustonen (SF) – 1 (1,0,0)

Reserve:
25. Stanisław Mielniczuk (UA) – 13 (4,1,4,4)

Heat for heat:
1. Pieszczek, Milik, Kovacic, Mauer, T.Thomsen, Buri (d)
2. Krcmar, Castagna, Benko, Bjerre, Lunna, Mikel
3. A.Thomsen, Holub, Cejka, Ivacic, Czaja, Klein
4. Riss, Mielniczuk (Woryna – M), Vicentin, Skurla, Mustonen, Smetana
5. Pieszczek, Milik, Kovacic, T.Thomsen, Mauer, Buri
6. Krcmar, Benko, Lunna, Castagna, Mielniczuk (Bjerre M), Mikel
7. A.Thomsen, Holub, Czaja, Cejka, Ivacic, Klein (R)
8. Woryna, Riss, Skurla, Vicentin, Smetana, Mustonen
9. Milik, Mielniczuk (Pieszczek NS), T.Thomsen, Buri, Mauer, Kovacic (D)
10. Lunna, Bjerre, Castagna, Benko, Mikel, Krcmar (ns)
11. Holub, Mielniczuk, Cejka, Czaja, Klein (r), Ivacic (d)
12. Woryna, Vicentin, Riss, Smetana, Skurla, Mustonen

Semifinaler:

Gruppe I:
13. Krystian Pieszczek – 8 (3,5,-)
19. Zdenek Holub – 8 (5,3,2)
14. Kacper Woryna – 8 (4,4,3)
———-
16. Ziga Kovacic – 6 (1,0,5)
6. Nike Lunna – 6 (2,2,4)
11. Nicolas Vicentin – 2 (0,1,1)

Gruppe II:
22. Vaclav Milik – 10 (5,3,5)
20. Eduard Krcmar – 9 (4,5,-)
10. Michele Paco Castagna – 6 (2,1,4)
———-
8. Erik Riss – 5 (3,2,d)
3. Anders Thomsen – 4 (r,4,d)
18. Roman Cejka – 1 (1,0,-)

Heat for heat:
13. Holub, Woryna, Pieszczek, Lunna, Kovacic, Vicentin
14. Milik, Krcmar, Riss, Castagna, Cejka, A.Thomsen (r)
15. Pieszczek, Woryna, Holub, Lunna, Vicentin, Kovacic
16. Krcmar, A.Thomsen, Milik, Riss, Castagna, Cejka
17. Kovacic, Lunna, Woryna, Holub, Vicentin, Pieszczek (ns)
18. Milik, Castagna, Riss (M), A.Thomsen (M), Cejka (ns), Krcmar (ns)

Finale:
19. Pieszczek, Milik, Holub, Woryna, Krcmar, Castagna

Se også: Anders Thomsen nummer to i stærkt felt