«

»

jan 18

Polsk mesterskab

1949 – Leszno: 1 Alfred Smoczyk – 2 Eugeniusz Zendrowski – 3 Jan Paluch
1950 – Kraków: 1 Józef Olejniczak – 2 Tadeusz Koleczek – 3 Florian Kapala
1951 – Wroclaw: 1 Wlodzimierz Szwendrowski – 2 Alfred Spyra – 3 Zbigniew Raniszewski
1952 – Wroclaw: Edward Kupczynski – 2 Tadeusz Fijalkowski – 3 Janusz Suchecki
1953 – 4 Finals: 1 Florian Kapala – 2 Boleslaw Bonin – 3 Tadeusz Fijalkowski
1954 – 5 Finals: 1 Mieczyslaw Polukard – 2 Janusz Suchecki – 3 Edward Kupczynski
1955 – 4 Finals: 1 Wlodzimierz Szwendrowski – 2 Andrzej Krzesinski – 3 Zbigniew Raniszewski
1956 – 3 Finals: 1 Florian Kapala – 2 Edward Kupczynski – 3 Stanislaw Tkocz
1957 – Rybnik: 1 Marian Kaiser – 2 Joachim Maj – 3 Edward Kupczynski
1958 – Rybnik: 1 Stanislaw Tkocz – 2 Edward Kupczynski – 3 Joachim Maj
1959 – Rybnik: 1 Stefan Kwoczala – 2 Jan Malinowski – 3 Florian Kapala
1960 – Rybnik: 1 Konstanty Pociejkewicz – 2 Marian Kaiser – 3Bernard Kacperak
1961 – Rzeszów: 1 Florian Kapala – 2 Marian Kaiser – 3 Henryk Zyto
1962 – Rzeszów: 1 Florian Kapala – 2 Henryk Zyto – 3 Joachim Maj
1963 – Rybnik: 1 Henryk Zyto – 2 Joachim Maj – 3 Marian Kaiser
1964 – Rybnik: 1 Andrzej Wyglenda – 2 Joachim Maj – 3 Andrzej Pogorzelski
1965 – Rybnik: 1 Stanislaw Tkocz – 2 Andrzej Wyglenda 3 Andrzej Pogorzelski
1966 – Rybnik: 1 Antoni Woryna – 2 Marian Rose – 3 Andrzej Pogorzelski
1967 – Rybnik: 1 Zygmunt Pytko – 2 Antoni Woryna – 3 Zygfryd Friedek
1968 – Rybnik: 1 Andrzej Wyglenda – 2 Edmund Migos – 3 Edward Jancarz
1969 – Rybnik: 1 Andrzej Wyglenda – 2 Pawel Waloszek – 3 Jerzy Trzeszkowski
1970 – Gorzów Wlkp: 1 Edmund Migos – 2 Andrzej Wyglenda – 3 Antoni Woryna
1971 – Rybnik: 1 Jerzy Gryt – 2 Jerzy Szczakiel – 3 Andrzej Wyglenda
1972 – Bydgoszcz: 1 Zenon Plech – 2 Pawel Waloszek – 3 Henryk Glücklich
1973 – Rybnik: 1 Andrzej Wyglenda – 2 Jerzy Gryt – 3 Boguslaw Nowak
1974 – Gorzów Wlkp: 1 Zenon Plech – 2 Edward Jancarz – 3 Piotr Bruzda
1975 – Czestochowa: 1 Edward Jancarz – 2 Marek Cieslak – 3 Pawel Waloszek
1976 – Gorzów Wlkp: 1 Zdzislaw Dobrucki – 2 Jerzy Rembas – 3 Edward Jancarz
1977 – Gorzów Wlkp: 1 Boguslaw Nowak – 2 Andrzej Tkocz – 3 Mieczyslaw Wozniak
1978 – Gorzów Wlkp: 1 Bernard Jader – 2 Boleslaw Proch – 3 Robert Slabon
1979 – Gorzów Wlkp: 1 Zenon Plech – 2 Mieczyslaw Wozniak – 3 Robert Slabon
1980 – Leszno: 1 Bernard Jader – 2 Andrzej Huszcza – 3 Henryk Olszak
1981 – Leszno: 1 Roman Jankowski – 2 Zenon Plech – 3 Edward Jancarz
1982 – Zielona Góra: 1 Andrzej Huszcza – 2 Leonard Raba – 3 Roman Jankowski
1983 – Gdansk – 1 Edward Jancarz – 2 Zenon Plech – 3 Andrzej Huszcza
1984 – Gorzów Wlkp: 1 Zenon Plech – 2 Jerzy Rembas – 3 Andrzej Huszcza
1985 – Gorzów Wlkp: 1 Zenon Plech – 2 Boleslaw Proch – 3 Maciej Jaworek
1986 – Zielona Góra: 1 Maciej Jaworek – 2 Wojciech Zabialowicz – 3 Grzegorz Kuzniar
1987 – Torun: 1 Wojciech Zabialowicz – 2 Zenon Kasprzak – 3 Roman Jankowski
1988 – Leszno: 1 Roman Jankowski – 2 Jan Krzystyniak – 3 Zenon Kasprzak
1989 – Leszno: 1 Wojciech Zaluski – 2 Jan Krzystyniak – 3 Tomasz Gollob
1990 – Lublin: 1 Zenon Kasprzak – 2 Miroslaw Korbel – 3 Tomasz Gollob
1991 – Torun: 1 Slawomir Drabik – 2 Wojciech Zaluski – 3 Slawomir Dudek
1992 – Zielona Góra: 1 Tomasz Gollob – 2 Jaroslaw Szymkowiak – 3 Robert Sawina
1993 – Bydgoszcz: 1 Tomasz Gollob – 2 Tomasz Swiatkiewicz – 3 Piotr Swist
1994 – Wroclaw: 1 Tomasz Gollob – 2 Jacek Krzyzaniak – 3 Jaroslaw Olszewski
1995 – Wroclaw: 1 Tomasz Gollob – 2 Piotr Swist – 3 Rafal Dobrucki
1996 – Warszawa: 1 Slawomir Drabik – 2 Adam Labedzki – 3 Roman Jankowski
1997 – Czestochowa: 1 Jacek Krzyzaniak – 2 Slawomir Drabik – 3 Tomasz Gollob
1998 – Bydgoszcz: 1 Jacek Gollob – 2 Tomasz Gollob – 3 Wieslaw Jagus
1999 – Bydgoszcz: 1 Piotr Protasiewicz – 2 Tomasz Gollob – 3 Jacek Krzyzaniak
2000 – Pila: 1 Jacek Gollob – 2 Jaroslaw Hampel – 3 Jacek Krzyzaniak
2001 – Bydgoszcz: 1 Tomasz Gollob – 2 Robert Sawina – 3 Sebastian Ulamek
2002 – Torun: 1 Tomasz Gollob – 2 Krzysztof Cegielski – 3 Jacek Krzyzaniak + Piotr Swist
2003 – Bydgoszcz: 1 Rune Holta – 2 Tomasz Gollob – 3 Tomasz Jedrzejak
2004 – Czestochowa: 1 Grzegorz Walasek – 2 Jaroslaw Hampel – 3 Rune Holta
2005 – Tarnów: 1 Janusz Kolodziej – 2 Tomasz Gollob – 3 Jacek Gollob
2006 – Tarnów: 1 Tomasz Gollob – 2 Wieslaw Jagus – 3 Sebastian Ulamek
2007 – Wroclaw: 1 Rune Holta – 2 Tomasz Gollob – 3 Damian Balinski
2008 – Leszno: 1 Adam Skórnicki – 2 Jaroslaw Hampel – 3 Grzegorz Walasek
2009 – Torun: 1 Tomasz Gollob – 2 Krzysztof Kasprzak – 3 Janusz Kolodziej
2010 – Zielona Góra: 1 Janusz Kolodziej – 2 Krzysztof Kasprzak – 3 Rafal Dobrucki
2011 – Leszno: 1 Jaroslaw Hampel – 2 Przemyslaw Pawlicki – 3 Piotr Protasiewicz
2012 – Zielona Góra: 1 Tomasz Jedrzejak – 2 Rafal Okoniewski – 3 Krzysztof Buczkowski
2013 – Tarnow: 1 Janusz Kolodziej – 2 Krzysztof Kasprzak – 3 Maciej Janowski
2014 – Zielona Gora: 1 Krzysztof Kasprzak – 2 Piotr Pawlicki – 3 Janusz Kolodziej
2015 – Gorzow: 1 Maciej Jankowski – 2 Bartosz Zmarzlik – 3 Tomasz Gapinski
2016 –

Se også:

Polske U21 Mesterskab