«

»

maj 26

Stephane Tressarieu suveræn i EM semifinale

Josef Franc der tog 3. pladsen - Foto: Terkelsen-Medier.dk

Franske Stephane Tressarieu var en klasse for sig da der lørdag blev kørt EM semifinale på græsbane i franske Artigues De Lussac, han vandt alle sine indledende heat og derefter også A-Finalen foran Richard Speiser fra Tyskland.

Josef Franc, der senest kørte på Wild Card ved Speedway GP afdelingen i Prag, viste sig endnu engang som en særdeles alsidig kører, han blev nummer 2 i B-finalen og siden da nummer 3 i A-finalen, han er også fast mand i langbane grand prix serien og så er han med stor sandsynlighed også med når der til Juli køres SWC på Marketa Stadium i Prag.

Vores Svenske naboer fik lidt oprejsning da Joel Nyström tog en plads i EM finalen på samme dag som landet endeligt blev sendt ud af alt hvad der hedder U21VM speedway i Gdansk

Resultat:

1. Stephane Tressarieu, F – 20 (5,5,5,5) – Vinder A Finalen
2. Richard Speiser, D – 17 (4,5,4,4) – Nummer 2 i A-finalen
3. Josef Franc, CZ – 13 (2,4,2,5) – Nummer 3 i A-finalen (Nr 2 i B-finalen)
4. Stephen Katt, D – 15 (5,2,4,4) – Nummer 4 i A-finalen
5. Alessandro Milanese, I – 16 (4,4,5,3) – Nummer 5 i A-finalen
6. Jerome Lespinasse, F – 15 (3,3,4,5) – Nummer 6 i A-finalen (Vinder B-finalen)
7. David Howe, GB – 15 (4,3,5,3) – Nummer 3 i B-finalen
8. Richard Wolff, CZ – 11 (3,3,3,2) – Nummer 4 i B-finalen
9. Joel Nyström, S – 11 (2,5,3,1) – Nummer 5 i B-finalen
————————————————————————————–
10. Glen Phillips, GB – 12 (5,4,3,R) – Nummer 6 i B-finalen
————————————————————————————–
11. Andrew Appleton, GB – 8 (1,2,1,4) – Vinder C-finalen
12. Markus Eibl, D – 8 (3,1,2,2) – Nummer 2 i C-finalen
13. Richard Di Biasi F – 3 (FX,2,0,1) – Nummer 3 i C-finalen
14. Gabriel Dubernard, F – 2 (2) – Nummer 4 i C-finalen
15. Marcel Dachs, D – 5 (1,0,1,3) – Nummer 5 i C-finalen
16. Sjoerd Rozenberg, NL – 5 (2,1,2,0) – Nummer 6 i C-finalen
17. Karel Kadlec, CZ – 2 (1,0,0,1)
18. Aarni Heikkilä, SF – 1 (0,0,1,N)
19. Klaus Peter Gerdemann, D – 1 (0,1,0,TT)