«

»

feb 15

Stor overraskelse af Zorn i Kazakhstan

Frank Zorn overraskede lørdag - Foto: SpeedwayZone.dk

Frank Zorn overraskede lørdag – Foto: SpeedwayZone.dk

Intet tydede på det ville blive en anderledes dag for Franz Zorn, da han i hans første heat ved lørdagens grand prix blev udelukket, siden da blev det dog til en semifinale plads og her plejer eventyret at stoppe for Franz Zorn, men på banen i Almaty kørte han fra Igor Konono og Harald Simon og kørte sig i finalen hvor det blev til en overraskende 2. plads kun slået af Dmitrij Kołtakow der nu fører serien samlet.

Den regerende verdensmester Danił Iwanow havde fundet den gode kørsel fra, 14 point i de indledende heat inden en udelukkelse i semifinalen stoppede hans dag.

Der var Grand Prix debut til den unge svensker Niklas Svensson der scorede to point og styrtede 3 gange, han afløste Mats Jarf der havde meldt afbud af familiemæssige årsager.

Næste grand prix er allerede i dag hvorefter der er en pause inden næste afdeling i Assen i Holland

SIDSTE NYT: 

Dagens løb er i fare for at blive aflyst da kørerne ikke er tilfredse med banen, de fleste har skrevet under på de ikke ønsker at køre
Resultat’:
1. Dmitrij Kołtakow – 18 (3,3,w,3,3,3.3)
2. Franz Zorn – 12 (u,2,3,1,2,2,2)
3. Dmitrij Chomicewicz – 16 (3,2,3,2,2,3,1)
4. Witalij Chomicewicz – 15 (3,3,1,3,3,2,w)
———————————————
5. Igor Kononow – 15 (2,3,3,3,3,1)
6. Danił Iwanow – 14 (3,3,2,3,3,w)
7. Harald Simon – 8 (2,1,3,2,0,0)
8. Stefan Svensson – 8 (2,0,2,2,1,1)
—————————————-
9. Antonin Klatovsky – 7 (w,1,2,2,2)
10. Jan Klatovsky – 7 (1,2,2,1,1,)
11. Hans Weber – 5 (1,2,w,0,2)
12. Stefan Pletschacher – 4 (2,1,1,0,0)
13. Gunther Bauer – 4 (0,1,1,1,1)
14. Niklas Svensson – 2 (1,u,w,1,d)
15. Per-Anders Lindstroem – 1 (0,0,1,0,0)
16. Władimir Czebłokow – 1 (1,0,w,w,-)
17. Paweł Niekrasow – 1 (1)
18. Denis Sliepuchin – ns

Heat for heat:
1. Iwanow, Pletschacher, Czebłokow, A.Klatovsky (w)
2. W.Chomicewicz, Simon, Weber, Zorn (u)
3. Kołtakow, S.Svensson, N.Svensson, Bauer
4. D.Chomicewicz, Kononow, J.Klatovsky, Lindstroem
5. Kononow, Zorn, A.Klatovsky, S.Svensson
6. Kołtakow, Weber, Pletschacher, Lindstroem
7. W.Chomicewicz, J.Klatovsky, Bauer, Czebłokow
8. Iwanow, D.Chomicewicz, Simon, N.Svensson (u)
9. D.Chomicewicz, A.Klatovsky, Bauer, Weber (u/w)
10. Zorn, Klatovsky, Pletschacher, N.Svensson (u/w)
11. Simon, S.Svensson, Lindstroem, Czebłokow (u/w)
12. Kononow, Iwanow, W.Chomicewicz, Kołtakow (u/w)
13. W.Chomicewicz, A.Klatovsky, N.Svensson, Lindstroem
14. Kononow, Simon, Bauer, Pletschacher
15. Kołtakow, D.Chomicewicz, Zorn, Czebłokow (u/w)
16. Iwanow, S.Svensson, J.Klatovsky, Weber
17. Kołtakow, A.Klatovsky, J.Klatovsky,Simon
18. W.Chomicewicz, D.Chomicewicz, S.Svensson, Pletschacher
19. Kononow, Weber, Niekrasow, N.Svensson (d)
20. Iwanow, Zorn, Bauer, Lindstroem

Semifinale 1: Kołtakow, Zorn, Kononow, Simon
Semifinale 2: D.Chomicewicz, W.Chomicewicz, S.Svensson, Iwanow (w)

Finale: Kołtakow, Zorn, D.Chomicewicz, W.Chomicewicz (u/w)